Oyun Haberleri

Lego, gezegene yardımcı olmadığını söyleyerek büyük PET şişe planından vazgeçti

Valorant VP Oyuneks

Daha evvel blok üretiminde geri dönüştürülmüş plastik şişeleri kullanacağını açıklayan Lego, bu kelamından geri adım atıyor. Oyuncak üreticisi, plastiğin gereğince sürdürülebilir olmadığını öne sürerek geri dönüştürülmüş şişe kullanma planından vazgeçti.

CBS News’in Lego tarafından yapılan bir açıklamadan alıntı yaparak bildirdiği üzere şirket, “malzemenin karbon emisyonlarını azaltmadığını gördükten sonra” bloklarla ilgili planlarını ilerletmemeye karar verdiğini söyledi. Lego birinci olarak 2021’de polietilen tereftalat yahut PET’ten oluşan plastik şişelerden yapılan birinci bloklarını gösterdi. Şişelerin Lego bloklarına dönüştürülmesinden vazgeçilmiş olsa da şirketin hala öteki sürdürülebilir tahlillere geçişle ilgilendiği bildiriliyor. Şirket, Gizmoda’ya gönderdiği bir e-postada, 2032 yılına kadar bloklarını sürdürülebilir materyallerden yapmayı planladığını söyledi.

Lego Group’un bir sözcüsü Gizmodo’ya gönderdiği bu e-postada “malzemenin karbon emisyonlarını azaltmadığını tespit ettiğimiz için iki yıldan fazla süren testlerden sonra geri dönüştürülmüş PET’ten blok yapı planıyla ilerlememeye karar verdik” dedi ve devam etti: “Şu anda başka geri dönüştürülmüş plastikler ve e-metanol üzere alternatif kaynaklardan yapılan plastikler de dahil olmak üzere çeşitli alternatif sürdürülebilir gereçlerden yapılmış LEGO bloklarını test ediyor ve geliştiriyoruz.

Geri dönüştürülmüş bloklar, ABD Besin ve İlaç Yönetimi ve Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi tarafından onaylanan ABD’li tedarikçilerden alınan plastikten yapıldı. Lego’nun üretim süreci sayesinde, bir litrelik tek bir şişe, on adet 2×4 Lego bloğu üretebiliyordu. Şirket, en son blok formülasyonuna karar vermeden evvel yaklaşık 250 çeşit PET malzemeyi test etti.

Ancak Lego’nun sürdürülebilir bloklar üzerine çalışmaları 2021’de başlamadı. Oyuncak şirketi 2018 yılında şeker kamışı kullanan bir üretim sınırına başladığını duyurdu. Şeker kamışı, petrolün topraktan emilmesinin bir yan eseri olarak ortaya çıkan plastiğe nazaran daha sürdürülebilir bir seçenek olsa da, yeni biyoplastik muadilinden daha yumuşak ve daha esnekti. Sonuç olarak Lego, yalnızca bitki halli blok serisinde şeker kamışından üretilen blokları kullanıyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Fallout Dizisinde Vault Boy'un Doğuş Öyküsünü Öğreneceğiz

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Fallout dizisinin fragmanı ile birlikte heyecanımız arşa…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

EA, Codemasters Grubunu Küçültüyor

Oyun dünyasında “yarış” çeşidinin en düzgün temsilcilerinden biri Codemasters.
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Mortal Kombat 1'den Quan Chi Fragmanı!

Mortal Kombat 1’in “Kombat Pack” paketine eklenecek ikinci karakter Quan Chi…
Daha Fazla