Teknoloji Haberleri

Apple, Samsung üzere teknoloji devleri, mahallî üreticileri yutuyor!

Valorant VP Oyuneks

Birçok kişi, rekabetin yalnızca Samsung, Apple ve Xiaomi üzere dev teknoloji şirketleri ortasında olduğunu düşünebilir. Lakin Counterpoint tarafından yapılan bir araştırma, bu rekabetin yoğunluğunu ortaya koyuyor. Yayımlanan rapora nazaran, 2017’den 2023’e kadar neredeyse 500 marka, akıllı telefon piyasasından çekildi.

Bir vakitler 700’den fazla marka tüketici ilgisini çekmek için yarışıyordu. Fakat bugün, bu sayı yaklaşık 250’ye düştü. Pekala bu kadar çok üretici neden vardı? Akıllı telefonların artan popülerliği, birçok lokal ve global şirketi bu piyasada talihlerini denemeye teşvik etti. Hatta kimi ülkelerde, olağanda öteki işlerle uğraşan firmaların kendi Android telefonlarını ürettiğini görmek mümkündü. Lakin bu lokal markalar, piyasada yaşanan evrimin ana kurbanları oldu.

Apple, Samsung üzere teknoloji devleri, mahallî üreticileri yutuyor!

Küresel markaların yükselişi, daha âlâ telefonlar üretebilme yetenekleri ve daha uygun fiyat-performans oranlarıyla telefonlar sunabilme kapasiteleri, mahallî üreticiler için işleri zorlaştırdı. Sonuç olarak, bir vakitler kendi piyasalarında başkan olan mahallî markalar, ya piyasa hisselerini kaybetti ya da büsbütün piyasadan çekildi. Üstelik bu mahallî firmalar, aslında reklam konusunda gerideyken, ünlü marka elçileri ve kıymetli pazarlama etkinliklerinin eksikliği nedeniyle daha da geride kaldı.

Bu süreçte, Covid-19 pandemisi üzere birçok etken, firmaların muvaffakiyetinin önünde mahzur oldu. Teknoloji eserlerine olan global talebin artmasına karşın, tedarik zincirindeki aksamalar ve başka ekonomik meseleler küçük üreticileri daha fazla etkiledi. Sonuç olarak, 2017’de kendi akıllı telefonlarını üreten markaların %65’i artık piyasadan çekildi. Fakat hâlâ 250’den fazla üretici olduğuna nazaran, bu düşüş yalnızca bir krize bağlanamaz.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Halo Dizisinin Dönem 2 Fragmanı Yayınlandı

Yeni Halo dönemi Şubat ayında yayınlanacak. Resmi tarih duyurusunun akabinde, Halo dizisinin…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Fallout Dizisinin Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki yılın merakla beklenen dizileri ortasında Fallout da bulunuyor. Duyurulmasının…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla