Teknoloji Haberleri

ASUS, IBC 2023’te Yeni Jenerasyon Yapımlara Güç Verdi

Valorant VP Oyuneks

ASUS, 15-18 Eylül tarihleri ortasında Hollanda’daki RAI Amsterdam’da düzenlenen IBC 2023 etkinliğinde ASUS ProArt Power Up Next-Gen Production aktifliğini gerçekleştirdi. IBC 2023 aktifliğine katılanlar Adobe, Light Illusion, NVIDIA ve Scan Computers üzere tanınmış şirketlerden bölüm uzmanlarının yanı sıra ödüllü direktör Brett Danton’un da yer aldığı ProArt Masters’ Talks söyleşilerini dinleme fırsatı yakaladı. Söyleşiler yaratıcı yapay zeka, yeni kuşak yapay zeka araçları, renk idaresi, yeni jenerasyon yapımların arkasındaki güç, Omniverse ve Virtual Production Workflows üzere geniş yelpazeye yayılan bahisleri kapsadı.

ProArt ekran modelleri ortasında bireye özel muhtaçlıkları karşılamak ve en yeterli izleme tecrübesini sunmak için tasarlanan çeşitli yenilikçi LED, OLED ve küçük LED ekranlar yer alıyor. Aktiflikte tanıtılan en yeni ProArt monitörler; dünyanın birinci 1600 nit küçük LED monitörü olan yerleşik renkölçerli ProArt Display PA32UCXR, 34 inç boyutunda WQHD 21:9 ultra geniş USB-C monitör ProArt Display PA34VCNV ve ASUS’un birinci micro LED ekranı olan 4K UHD 135 inç ProArt Cinema PQ07 oldu. IBC 2023 ziyaretçileri ProArt Display PA24US ve RED V-RAPTOR 8K kamera ile hazırlanan eksiksiz bir set iş akışı gösterisine de şahit olma fırsatı yakaladı. ProArt GeForce RTX™ 40 Serisi ekran kartları ve Powered by ASUS imzalı etkileyici özel bilgisayarlar da stantta gözler önüne sunuldu. Stantta ayrıyeten ProArt Cinema Micro LED monitör, Set Yapımı, Post Yapım ve VFX, Oluştur ve Düzenle olmak üzere dört başka demo alanı oluşturuldu. Her demo alanında ASUS ProArt eserlerinin etkileyici özellikleri sergilendi.

ProArt Masters’ Talks söyleşilerinin en son kısmı IBC 2023’te gerçekleşti. Adobe®, Light Illusion, NVIDIA® ve Scan Computers’tan kesim uzmanlarını bir ortaya getiren söyleşilerde ödüllü direktör Brett Danton da sahne aldı. Söyleşilerde en son trendler, teknolojiler ve iş akışları ele alındı.

Adobe Stratejik Gelişim Yöneticisi Dave Helmy, son teknoloji yapay zeka ve Adobe Creative Cloud’daki yaratıcı yapay zeka dayanaklı gelişmelerden bahsetti. Bunların görüntü, fotoğrafçılık, tasarım ve görsel oluşturma üzerindeki uygulamalarını gösterdi. Adobe Generative AI ve ProArt ile yaratıcılık imkanlarını çoğaltıp geleceğin dünyasına göz atmak mümkün.

NVIDIA Küresel Medya ve Cümbüş Bölümü Strateji ve Pazarlama Yöneticisi Rick Champagne, yapay zekanın nasıl teknoloji dünyasının merkezine yerleştiğini ve nasıl bir dönüşümün kapılarını açtığını anlattı. Yapay zekanın günümüz medya ve cümbüş dalındaki yerini paylaşan Rick Champagne, bunun sanatkarlara, teknoloji uzmanlarına ve stüdyolara olan yararlarını lisana getirdi.

ASUS ve Light Illusion ortasındaki uzun müddetli iş birliğinin sonucunda en gerçek renkleri sunan ve en çok mükafata layık görülen ekran tahlilleri ortaya çıktı. Light Illusion Mühendislik Yöneticisi ve Renk Bilimci Neil Robinson, “ASUS ile, post yapımda kalibre edilmiş ekranlara duyulan muhtaçlığı ele almak ve tesirli iş akışı tahlillerinde ColourSpace’in rolü ile ASUS ekran teknolojilerinin entegrasyonunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz.” biçiminde konuştu.

Scan Computers Teknik İş Geliştirme Müdürü Tomasz Szypryt ise Scan 3XS’in kullanıcılara yaratıcı iş akışları için kusursuz iş istasyonunu kurmalarında nasıl yardımcı olduğunu gösteren gerçek çalışmaları anlattı. Söyleşide kendisine ödüllü animasyon sanatkarı ve karakter dizayncısı Rafi Nizam ve HaZimation’ın kurucusu Haz Dallul da katıldı. Birlikte Scan’in kendi PBA sistemlerini kurmalarına nasıl yardımcı olduğunu ve iş akışları için neden ASUS anakartlarını ve etraf ünitelerini seçtiklerini konuştular.

Ödüllü direktör Brett Danton ise NVIDIA Omniverse’in sinema yapımcılarına sunduğu yaratıcı yapay zeka ve dijital efektler üzere çeşitli araçlarla nasıl gerçekçi sinemalar yapabileceğini paylaştı. Bu yeni sinema üretimi cinsinin nereye hakikat ilerlediğini ve sinema yapımcılarının hünerlerini Omniverse’te nasıl kullanabileceklerini anlattı.

ASUS ProArt yeni jenerasyon amiral gemisi modeli olan, yerleşik renkölçere sahip, dünyanın birinci 1600 nit küçük LED monitörü ProArt Display PA32UCXR’yi ve yeni kavisli ProArt Display PA34VCNV modelini IBC 2023’te iştirakçilerin beğenisine sundu. Bunlara ek olarak ProArt Cinema PQ07 ve ProArt Display PA24US aktiflikte sergilendi.

32 inç boyutunda bir 4K monitör olan ProArt Display PA32UCXR’de 2304 bölgeli küçük LED IPS panel bulunuyor. DCI-P3 renk alanının %97’sini kapsayan ve  Delta E < 1 renk doğruluğu sunan model, inanılmaz hassaslıkta renklerle etkileyici imajlar oluşturuyor. Yerleşik motorize katlanan renkölçer hassas renkler için otomatik olarak kalibrasyon yapabiliyor. Gerçek 10 bit renk derinliği ile HDR içerikler koyu siyahlar ve hassas parlak alanlar ile sunuluyor.

ProArt Display PA34VCNV, 34 inç boyutunda bir WQHD 21:9 ultra geniş USB-C monitör. Yapısı prestijiyle bu monitör birebir anda birden fazla iş üzerinde verimli bir formda çalışmak için geniş bir çalışma alanı sunuyor. Model %100 sRGB, %100 Rec.709 ve Delta E < 2 renk doğruluğu sağlıyor. PA34VCNV dünyada öncü birçok sürdürülebilirlik sertifikasının ihtiyaçlarını karşılıyor ve tabiatla geri dönüştürülmüş karton ambalajla geliyor.

Bunlara ek olarak ASUS, gelişmiş panel teknolojileriyle donatılmış 135 inç 4K ProArt Cinema PQ07 modelini de tanıttı. Standart micro LED ekranlardaki 1,2 ila 1,5 mm ortasında değişen piksel aralığına kıyasla ProArt Cinema PQ07’de son derece küçük 0,7815 mm piksel aralığı bulunuyor. Bu da çok daha akıcı ve canlı imajlar elde edilmesini sağlıyor.

ProArt Display PA24US, SDI kontağına sahip birinci ProArt modeli. Eser setlerde gerçek vakitli ön izleme ve oynatma için ülkü tahlil sunuyor. IBC 2023 aktifliğine katılanlar ASUS ProArt standında eksiksiz bir set iş akışı demosuna şahit olma fırsatı da yakaladı. RED V-RAPTOR 8K kamerayla çekilen canlı manzara, ProArt Studiobook’ta DaVinci Resolve ile sınıflandırıldı ve ProArt PA24US üzerinde gerçek vakitli olarak izlendi.

Stantta ayrıyeten yeni ProArt LC420 hepsi bir ortada CPU soğutucu, ProArt anakartlar ve ProArt GeForce RTX 40 Serisi ekran kartlarından oluşan bileşen ekosistemi de yer aldı. ProArt ekran kartları minimalist estetiği ve fevkalâde performanslarıyla beğeni topluyor. NVIDIA Studio Driver dayanağı ise güvenilirlik sağlıyor. Kompakt ve minimalist estetik sayesinde bu kartlar, küçük kasa seçenekleri ve çift ekran kartlı sistemler de dahil olmak üzere birçok farklı sisteme ahenk sağlayabiliyor.

İş akışları için stabil ve güçlü bir sistem arayan profesyoneller için ASUS; Alternate, Azerty ve Scan Computers ile iş birliği yaparak Powered by ASUS imzalı özel bilgisayar tahlillerini sundu. Bu özel tasarım bilgisayarlarda PCIe® 5.0 ve DDR5 takviyesi, Thunderbolt™ 4, USB4®, 10 Gbps ve 2 Gbps Ethernet ve WiFi 6 ile geniş temas seçenekleri sunan ProArt Z790-Creator WiFi ve ProArt X670E-Creator WiFi anakartlar kullanılıyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Halo Dizisinin Dönem 2 Fragmanı Yayınlandı

Yeni Halo dönemi Şubat ayında yayınlanacak. Resmi tarih duyurusunun akabinde, Halo dizisinin…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Fallout Dizisinin Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki yılın merakla beklenen dizileri ortasında Fallout da bulunuyor. Duyurulmasının…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla