Teknoloji Haberleri

DLL evrakı nedir? DLL belgeleri ne işe fayda? DLL belgesi nasıl açılır?

Valorant VP Oyuneks

Bilgisayarınızdaki evrakları incelediyseniz, çok sayıda DLL belgesi olduğunu görmüş yahut bir programı açmaya çalışırken bir DLL yanılgısıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu yazıda DLL belgelerinin ne olduğu, nasıl ve neden kullanıldığı ve DLL yanlışıyla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiği açıklamaya çalışacağız.

DLL evrakı nedir?

Dinamik İlişki Kitaplığı’nın (Dynamic Link Library) kısaltması olan DLL dosyası, öbür programların belli şeyleri yapmak için arayabileceği talimatları içeren bir evrak çeşididir. Bu halde birden fazla program, programlanan yetenekleri tek bir evrakta paylaşabilir ve hatta birebir anda kullanabilir.

Örneğin, birkaç farklı program, sabit şofördeki boş alanı bulmak, belli bir dizindeki bir belgeyi bulmak ve varsayılan yazıcıda bir test sayfası yazdırmak için örnek.dll üzere bir DLL belgesini çağırabilir.

EXE belge uzantısına sahip olanlar üzere yürütülebilir programların tersine, DLL belgeleri direkt çalıştırılamaz, bunun yerine halihazırda çalışmakta olan başka kodlar tarafından çağrılması gerekir. Lakin DLL’ler EXE’lerle tıpkı formattadır ve kimileri .EXE belge uzantısını bile kullanabilir. Birden fazla Dinamik Temas Kitaplığı .DLL belge uzantısıyla bitse de kimileri .OCX, .CPL yahut .DRV uzantılarını kullanabilir.

DLL evrakları, bol ölçüde olmaları ve sıklıkla kullanılmaları nedeniyle, Windows’u başlatırken, kullanırken ve kapatırken görülen yanılgıların büyük bir yüzdesinde karşınıza çıkma eğilimindedir. Eksik yahut bulunamayan DLL evrakını indirmek kolay olsa da, bu yolun nadiren en güzel yol olduğunu söyleyebiliriz.

DLL yanılgısı nasıl çözülür?

Bir DLL yanlışı ile karşılaşırsanız, yapacağınız en düzgün şey, o DLL sıkıntısına özel sorun giderme bilgilerini bulmaktır. Bu sayede sorunu yanlışsız halde ve kalıcı olarak çözeceğinizden emin olabilirsiniz. Birçok program, yükleme sürecine benzeyen bir onarma seçeneğine sahiptir ve birden fazla durumda program bu süreç ile eksik olan gerekli belgeleri bularak tekrar yükler.

Dinamik İrtibat Kitaplığı’ndaki “dinamik” sözü, bilgilerin her vakit bellekte mevcut olması yerine, dataların sırf program onu etkin olarak çağırdığında bir programda kullanıma sunulması nedeniyle kullanılır.

DLL evrakları nasıl açılır?

Varsayılan olarak Windows’ta çok sayıda DLL evrakı mevcuttur lakin üçüncü taraf programlar da bunları yükleyebilir. Bir DLL evrakını açmak az görülen bir durumdur, zira hiçbir vakit bir belgeyi düzenlemeye gerek yoktur, ayrıyeten bunu yapmak muhtemelen programlarda ve öteki DLL’lerde meselelere neden olabilir. Yeniden de, ne yaptığınızı biliyorsanız, Resource Hacker üzere bir program ile bunu yapabilirsiniz.

DLL belgeleri, bir programın farklı bileşenlerini eşsiz modüllere ayırmasına imkan tanıdığından ötürü hayli yararlıdır. Bu modüller, muhakkak fonksiyonları dahil etmek yahut hariç tutmak için daha sonra eklenebilir yahut kaldırılabilir. Bir yazılım bu biçimde DLL belgeleriyle çalıştığında, program her şeyi tıpkı anda yüklemeye gereksinim duymadığından ötürü daha az bellek kullanabilir.

Ayrıca DLL’ler, programın tamamını yine oluşturmaya yahut tekrar yüklemeye gerek kalmadan programın kimi kısımlarının güncellenmesi için bir yol sağlar. Bir program DLL kullandığında, tüm uygulamalar tek DLL evrakındaki güncellemeden yararlanabildiği için bu yarar daha da artar.

ActiveX Kontrolleri, Kontrol Masası evrakları ve aygıt şoförleri, Windows’un Dinamik Temas Kitaplıkları olarak kullandığı belgelerden bazılarıdır. Bu belgeler sırasıyla OCX, CPL ve DRV belge uzantısını kullanır.

Bir DLL farklı bir DLL’den gelen talimatları kullandığında, bunların birincisi, artık ikinciye bağımlı olarak tanımlanır. Bu, sırf birincisinin arızalanma talihi yerine artık ikinciye de bağımlı olması ve sorun yaşanması durumunda birincisini de etkileyeceği için DLL fonksiyonlarının bozulmasını kolaylaştırır.

Bağımlı bir DLL daha yeni bir sürüme yükseltilirse, eski bir sürüm üzerine yazılırsa yahut bilgisayardan kaldırılırsa, DLL evrakına dayalı program artık olması gerektiği üzere çalışmayabilir.

Kaynak DLL’leri, DLL’lerle tıpkı belge biçiminde olan fakat ICL, FON ve FOT evrak uzantılarını kullanan data belgeleridir. ICL belgeleri simge kitaplıklarıdır, FONT ve FOT belgeleri ise yazı tipi belgeleridir.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Halo Dizisinin Dönem 2 Fragmanı Yayınlandı

Yeni Halo dönemi Şubat ayında yayınlanacak. Resmi tarih duyurusunun akabinde, Halo dizisinin…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Fallout Dizisinin Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki yılın merakla beklenen dizileri ortasında Fallout da bulunuyor. Duyurulmasının…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla