Teknoloji Haberleri

Elon Musk beynimize çip takmaya hazırlanıyor

Valorant VP Oyuneks

Ünlü teşebbüsçü Elon Musk’ın sahibi olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink, beyne implant edilebilen bir çip geliştirmesiyle biliniyor. Şirket, bu çipi birinci sefer duyurduğundan beri üç yıl geçti. Bu mühlet zarfında Neuralink, hem teknolojik gelişmeleriyle hem de tartışmalarıyla gündemde kalmayı başardı. Fakat son gelişme, Neuralink’in beşerli deneylere bir adım daha yaklaştığını gösteriyor.

Mayıs ayında ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onay almayı başaran Neuralink, artık beşerli deneyler için müracaatları açtı. Şirketin web sitesi üzerinden yapılan duyuruda, insanların bu deneylere başvurabileceği belirtiliyor.

Elon Musk beynimize çip takmaya hazırlanıyor

Neuralink’in müracaat süreci, şirketin nöroteknoloji alanındaki ilerlemelerini kıymetlendirmek ve bu teknolojiyi beşerler üzerinde daha fazla test etmek maksadıyla kıymetli bir adım olarak görülüyor. Lakin bu adım, tıpkı vakitte etik ve kapalılıkla ilgili birtakım soruları da gündeme getiriyor.

Neuralink’in geliştirdiği çip, insanların beyin aktivitesini izlemek ve kanıyı bilgisayar arayüzleriyle etkilemek hedefiyle tasarlandı. Bu teknoloji, ileride felçli yahut nörolojik bozuklukları olan beşerler için umut vadeden bir tahlil olabilirken, birebir vakitte şahsî kapalılık ve güvenlik kaygılarını de beraberinde getiriyor.

Neuralink’in beşerli deney müracaatları, nöroteknoloji alanındaki ilerlemeleri yakından takip edenler için büyük bir kıymete sahip. Lakin bu teknolojinin beşerler üzerindeki tesirleri ve potansiyel riskleri, gelecekte daha fazla tartışılacak üzere görünüyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Halo Dizisinin Dönem 2 Fragmanı Yayınlandı

Yeni Halo dönemi Şubat ayında yayınlanacak. Resmi tarih duyurusunun akabinde, Halo dizisinin…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Fallout Dizisinin Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki yılın merakla beklenen dizileri ortasında Fallout da bulunuyor. Duyurulmasının…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla