Teknoloji Haberleri

Eski OpenAI CEO’su Sam Altman, Microsoft’a Katıldı

Valorant VP Oyuneks

Microsoft, eski OpenAI CEO’su Sam Altman ve kurucu ortağı Greg Brockman’ı bünyesine dahil ediyor.

Altman, idare şurasının “OpenAI’a liderlik yeteneğine artık güvenmediğini” söylemesinin akabinde Cuma günü OpenAI’dan kovulmuştu. Brockman da bu kararın akabinde şirketten ayrıldığını açıklamıştı.

Altman’ı OpenAI’a geri getirmek için hafta sonu yapılan görüşmelerin akabinde Microsoft CEO’su Satya Nadella, hem Sam Altman’ın hem de Greg Brockman’ın Microsoft’un yeni gelişmiş yapay zeka araştırma takımına liderlik etmek üzere şirkete katılacağını duyurdu.

Nadella, “Sam Altman ve Greg Brockman’ın meslektaşlarıyla birlikte yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma grubuna liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan son derece heyecan duyuyoruz. Onlara muvaffakiyetleri için gereken kaynakları sağlamak üzere süratle harekete geçmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Altman son vakitlerde yatırımcılara özel ve NVIDA’ya rakip yapay zeka Tensor Sürece Ünitesi (TPU) çipleri inşa etmek için başka bir teşebbüs sunmuştu. TPU projesinin kod ismi “Tigris” idi ve bir dizi önde gelen teşebbüs firmasının ve hatta Microsoft’un ilgisini çekmişti.

Microsoft artık Altman ve Brockman tarafından yönetilecek yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma grubu kurdu. Bu gelişme, Microsoft’un büyük lisan modellerini eğitmek ve potansiyel olarak NVIDIA’ya olan bağımlılıktan kaçınmak için kullanılabilecek kendi özel yapay zeka çipini oluşturduğunu duyurmasından yalnızca bir hafta sonra gerçekleşti. Microsoft ayrıyeten bulut iş yükleri için kendi ARM tabanlı CPU’sunu da inşa etti.

Microsoft’un OpenAI’da hala yaklaşık 10 milyar dolar bedelinde olduğu söylenen büyük bir yatırımı mevcut. Şirket, OpenAI için özel bulut ortağı ve Microsoft’un bulut hizmetleri, eserler, API hizmetleri ve araştırmalar genelinde tüm OpenAI iş yüklerini destekliyor. Nadella, OpenAI ile iştiraklerine bağlı kalacaklarının da altını çiziyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Huawei'nin akabinde Nova 12 serisi de Kirin çipi kullanacak

Huawei, yakında piyasaya sürülecek olan Nova 12 serisi aygıtlarıyla teknoloji dünyasında…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Apple Vision Pro, 2024 Mart'ında çıkacak, lakin makûs haberler de var!

Teknoloji meraklıları muhtemelen Mark Gurman’ın ismini duymuşlardır. Bilhassa Apple…
Daha Fazla