Teknoloji Haberleri

Google Android 14’te çok kıymetli bir yeniliğe gidiyor

Valorant VP Oyuneks

Google, Android 14 güncellemesiyle kullanıcıların ana ekranlarındaki uygulama simgeleriyle etkileşimlerinde dikkat cazibeli bir değişiklik yaptı. Android 13’te, bir uygulama simgesine uzun basmak o uygulamaya ilişkin son bildirimleri gösterirken, Android 14 bu özelliği kaldırdı. Artık bir uygulama simgesine uzun basıldığında, kullanıcılara uygulama kısayolları, uygulama bilgisi, uygulamayı duraklatma seçeneği ve widget’lar üzere seçenekler sunuluyor.

Bu değişiklik birinci bakışta değerli üzere görünmeyebilir, fakat kullanıcıların bildirimlerini yönetme ve görüntüleme formunu ince bir formda değiştiriyor. Geçmişte, bildirim çubuğunuz ikazlarla doluysa, belli bir uygulamanın bildirimlerini direkt ana ekrandan görüntüleyebiliyordunuz. Bu özellik, yüksek ölçüde bildirim alan ve bunları uygulama bazında ele almayı tercih eden kullanıcılar için epeyce kullanışlıydı.

Ancak Android 14 ile bu kolaylık ortadan kalktı. Google, bu değişikliğin ardındaki net bir münasebet sunmadı, fakat iç kullanım istatistiklerinin bu kararı etkilemiş olabileceği düşünülüyor. Android 14 Beta Programı sırasında Google, bu bildirim özelliğinin kaldırılmasının kasıtlı olduğunu ve bir “düzeltme” yapmayı planlamadıklarını doğruladı.

Google Android 14’te çok kıymetli bir yeniliğe gidiyor

Kullanıcılardan gelen yansılar karışık. Kimileri, bildirimleri denetim etmek için uzun basma özelliğini nadiren kullanıyor ve bildirim çubuğunu tercih ediyor. Başkaları ise bu özelliği hayli kullanışlı buluyor ve geri getirilmesi davetinde bulunuyor. Android 14‘ün Pixel aygıtlarında stabil olarak piyasaya sürülmesinden bu yana yüzlerce yeni yorum yapıldı ve kullanıcılar bu yeteneğin yine eklenmesini talep etti.

Buna karşın, Google’ın bu özelliği geri getirme konusunda çabucak bir planı yok üzere görünüyor. Android 14‘teki mevcut uzun basma menüsü, temel olarak kısayollar ve uygulama bilgilerine odaklanmış durumda ve değerli bir değişiklik geçirmeyecek üzere görünüyor. Bildirim özelliğinin geri getirilmesi büyük bir karmaşaya neden olmayabilir, lakin şimdilik kullanıcıların Android aygıtlarında bildirimleri yönetme formlarını bu yeni sisteme adapte olmaları gerekecek.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Halo Dizisinin Dönem 2 Fragmanı Yayınlandı

Yeni Halo dönemi Şubat ayında yayınlanacak. Resmi tarih duyurusunun akabinde, Halo dizisinin…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Fallout Dizisinin Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki yılın merakla beklenen dizileri ortasında Fallout da bulunuyor. Duyurulmasının…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla