Teknoloji Haberleri

Intel Doğruladı: Meteor Lake Masaüstü Bilgisayarlara da Gelecek

Valorant VP Oyuneks

Yıllardır olduğu üzere, yapılan sızıntılarla birlikte donanım üreticilerinin gelecek eserleri hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Hatta bazen tüm ayrıntılı özellikler ve eser serileri de dahil olmak üzere tüm datalar erkenden açığa çıkıyor. Intel tarafında bu yıl birçok bilinmezlik vardı, artık ise her şey netleşti diyebiliriz.

Intel bu yıl “14. Kuşak Core” serisi ismi altında hem masaüstü hem taşınabilir işlemcilerini piyasaya sürecek. Fakat bu iki platform ortasında dağlar kadar fark var. Dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan taşınabilir işlemciler “Meteor Lake” ismiyle ve sayısız yenilikle birlikte gelecek. Masaüstü bilgisayarlara gelince, kod ismi “Raptor Lake Refresh” CPU’lar “14. Kuşak Core” ismi altında sunulacak. Bu işlemciler “Raptor Lake” ailesinin bir yenilemesi olacak ve masaya büyük yenilikler getirmeyecek.

Intel’in Meteor Lake işlemcilerini neden sadece dizüstü bilgisayarlar için sunacağını bilmiyoruz. Lakin şirket benzeri yeniliklerin masaüstü bilgisayarlara da geleceğini resmen doğruladı. Gecikmeli de olsa..

Intel Lider Yardımcısı ve İstemci Bilişim Kümesi Genel Müdürü Michelle Johnston Holthaus, PCWorld‘e verdiği röportajda “[Meteor Lake] masaüstü işlemciler 2024 yılında gelecek” dedi. “Her iki segment için de doruktan tırnağa tek bir işlemci ailesi istiyorum, herkes bu türlü istiyor değil mi?

Doğal olarak, Intel Meteor Lake-S masaüstü işlemciler hakkında hiçbir bilgimiz yok. Taşınabilir platform ile ilgili tüm yenilikleri aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz. Elbette masaüstü platformda birtakım şeyler değişecek.

  • Intel’in Büsbütün Yenilenen Mimarisi: Meteor Lake Neler Sunuyor?

15. Jenerasyon Meteor Lake-S ve 16. Nesil(?) Arrow Lake-S masaüstü işlemciler, duyumlarımıza nazaran yeni LGA1851 soketli (Soket V1) anakartlarla birlikte kullanılacak. 800 serisi anakartlar da tıpkı vakitte piyasaya çıkacak. 14. Jenerasyon Raptor Lake Refresh çipler ise mevcut 700 serisi yonga setleriyle kullanılmaya devam edecek. Core i7 ve Core i9 varyantları bulunacak olan Arrow Lake-S için geliştirilen anakartlar, azamî performans sağlamak için gelişmiş voltaj düzenleyici modüller sunacak ve fiyatları değerli olacak.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Halo Dizisinin Dönem 2 Fragmanı Yayınlandı

Yeni Halo dönemi Şubat ayında yayınlanacak. Resmi tarih duyurusunun akabinde, Halo dizisinin…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Fallout Dizisinin Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki yılın merakla beklenen dizileri ortasında Fallout da bulunuyor. Duyurulmasının…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla