Teknoloji Haberleri

iPhone 15 Pro ve Pro Max neden çok ısınıyor? Hatalı işlemci olmayabilir!

Valorant VP Oyuneks

Birçok kullanıcının iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max aygıtlarına kavuşmaya başlaması ile birlikte, kimileri telefonların çok ısındığını rapor etmeye başladı. iPhone 13 Pro ve iPhone 14 Pro’nun şarj aygıtlarında yahut sıcak havalarda çok ısındığı olaylar daha evvel bildirilmiş olsa da, bu sorun yeni seride daha yaygın olabilir üzere görünüyor. Bazı kullanıcılar bu meseleye yeni A17 Pro çipinin neden olabileceğini belirtse de, Apple haberlerinin önde gelen isimlerinden biri, yeni işlemcinin hatalı olmadığını söylüyor.

Analist Ming-Chi Kuo, bir blog yazısında çok ısınma problemlerinin TSMC’nin gelişmiş 3nm düğümüyle ilgisi olmadığını belirtiyor. Kuo’nun açıkladığına nazaran “bunun en önemli nedeni, daha hafif bir yüke ulaşmak için termal sistem dizaynında yapılan ödünlerdir; örneğin ısı dağıtım alanının azaltılması ve titanyum çerçevenin kullanılması, bu da termal verimliliği olumsuz istikamette tesirler.

BGR’den Chris Smith, iPhone 15 Pro kullanıcıları için çok ısınma sıkıntılarını bildirirken, Apple’ın bu telefonu, telefonun içindeki alüminyum çerçeveye yapıştırılmış 5. derece titanyum bantla tasarladığını ve yeni metal yapının ısıyı dağıtmaya yardımcı olduğunu söylediğini belirtiyor. Ayrıyeten bu iPhone’lar, ısıyı mantık panosundan geriye bakan cama taşıması gereken grafit katmanlar dışında rastgele bir ekstra soğutma özelliğine sahip değil.

Bunu da göz önüne alan analist Ming-Chi Kuo, “Apple’ın bu sorunu yazılım güncellemeleri yoluyla çözeceğinin beklendiğini, lakin Apple işlemci performansını düşürmediği sürece iyileştirmelerin sonlu olabileceğini” söylüyor.

Mac’lerde Intel işlemcilerden vazgeçmesinin nedenlerinden birinin de bu meseleler olduğunu unutmayarak, şirketin işlemci performansını düşürmeye karar vermesi Apple için bir birinci olacaktır. Kuo, “Apple’ın bu sorunu yanlışsız halde ele almaması durumunda, bunun iPhone 15 Pro serisinin eser ömür döngüsü boyunca sevkiyatları olumsuz etkileyebileceğini” belirtiyor.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Halo Dizisinin Dönem 2 Fragmanı Yayınlandı

Yeni Halo dönemi Şubat ayında yayınlanacak. Resmi tarih duyurusunun akabinde, Halo dizisinin…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Fallout Dizisinin Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki yılın merakla beklenen dizileri ortasında Fallout da bulunuyor. Duyurulmasının…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla