Teknoloji Haberleri

Snapdragon 8 Gen 3, iki farklı varyantla gelecek

Valorant VP Oyuneks

Qualcomm’un ünlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisine dair Güney Kore’deki ortakları ile yaptığı görüşmelere ilişkin sızan evraklar, bu işlemcinin iki farklı versiyonda üretileceğini gösteriyor. Bu sızan bilgiler, Güney Koreli blog gamma0burst tarafından ortaya çıktı. Qualcomm’un bu dokümanlarda yer alan bilgilere nazaran, Snapdragon 8 Gen 3, ARM’ın en yeni Cortex X4, Cortex A720 ve Cortex A520 CPU çekirdeklerini kullanacak.

Bu çipin iki farklı modelde üretileceğini öğrendiğimizde şaşkınlığımızı gizleyemedik. Birinci model TSMC’nin 4nm N4P süreci ile üretilecekken, öbür model ise TSMC’nin 3nm N3E süreci ile üretilecek. Bu, 2024 yılında piyasaya sürülecek Android amiral gemisi telefonlarda çeşitlilik ve farklılık olacağı manasına geliyor.

Snapdragon 8 Gen 3, iki farklı varyantla gelecek

Geçmişi hatırladığımızda, Qualcomm son olarak Snapdragon 8 Gen 1 ve Snapdragon 8+ Gen 1 işlemcileri ile misal bir adım atmıştı. Snapdragon 8 Gen 1 Samsung’un 4nm süreci ile üretilirken, ısınma meselelerine yol açmış ve güç verimliliği düşük bulunmuştu. Daha sonra piyasaya sürülen Snapdragon 8+ Gen 1 modeli ise TSMC’nin 4nm süreci ile üretilmiş ve bu model, güç verimliliğinde %30’luk bir artış sağlamıştı.

Yeni Snapdragon 8 Gen 3‘ün iki modelinin de birebir CPU kombinasyonunu kullanacağını biliyoruz. Lakin, üretim süreçlerinin farklı olması nedeniyle performans ve güç verimliliği ortasındaki farkları merakla bekliyoruz. Qualcomm, bu işlemciyi 2023 yılında Hawaii’de düzenlenecek Snapdragon Doruğu’nda tanıtacak.

Oyun Haberleri

0 Kullanıcı Oyu ( 0 out of 0 )

Değerlendirme

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Halo Dizisinin Dönem 2 Fragmanı Yayınlandı

Yeni Halo dönemi Şubat ayında yayınlanacak. Resmi tarih duyurusunun akabinde, Halo dizisinin…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Fallout Dizisinin Fragmanı Yayınlandı

Önümüzdeki yılın merakla beklenen dizileri ortasında Fallout da bulunuyor. Duyurulmasının…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA ve KAFT İş Birliği İmzaladılar

Ekran kartı üreticisi NVIDIA ve KAFT iş birliği imzaladılar. Bunun sonucunda, oyunculuk, yapay…
Daha Fazla